HTML

info@issbih.ba

HTML

bihjezik.png engljezik.png
Novosti

ISO 50001 i ESG strategije za održivu poslovnu praksu

 

09.08.2024 12:06
Slika
 

Razmišljanja o životnoj sredini, društvu i upravljanju (ESG) postaju sve kritičnija za kompanije koje žele da pokažu svoju posvećenost održivosti.

Među brojnim okvirima dostupnim za podršku inicijativama održivosti, ISO 50001 ističe se kao moćan alat za upravljanje korištenjem energije i poboljšanje energetskih performansi. U ovom tekstu ćemo reći kako je ISO 50001 usklađen s ESG principima i doprinosi holističkim naporima održivosti.

Razumijevanje ISO 50001

ISO 50001 je međunarodni standard koji je razvila Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) koji organizacijama pruža sistematski pristup poboljšanju energetskih performansi, smanjenju potrošnje energije i smanjenju emisije gasova staklene bašte. Standard navodi zahtjeve za uspostavljanje, implementaciju, održavanje i poboljšanje sistema upravljanja energijom (EnMS).

 

U svojoj srži, ISO 50001 naglašava kontinuirano poboljšanje, povećanje efikasnosti i uštede troškova kroz bolje prakse upravljanja energijom. Implementacijom ISO 50001, organizacije mogu identificirati rizike i mogućnosti vezane za energiju, postaviti ciljeve za poboljšanje energetskih performansi i pratiti napredak ka njihovom postizanju.

Raskrsnica ISO 50001 i ESG-a

ESG obuhvata širok spektar ekoloških, društvenih faktora i faktora upravljanja koji mogu uticati na dugoročnu održivost i uspjeh kompanije. ISO 50001 doprinosi svakoj od ovih dimenzija na sljedeće načine:

Odgovornost za životnu sredinu:

ISO 50001 pomaže organizacijama da smanje svoj okolišni otisak optimizirajući korištenje energije i minimizirajući otpad. Poboljšanjem energetske efikasnosti i prelaskom na obnovljive izvore energije, kompanije mogu smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova i ublažiti njihov utjecaj na klimatske promjene – što je ključno razmatranje životne sredine u okviru ESG-a.

Društveni uticaj:

Inicijative za upravljanje energijom vođene ISO 50001 mogu imati pozitivne društvene implikacije. Smanjenjem potrošnje energije, organizacije mogu smanjiti svoje operativne troškove, što se može pretvoriti u pristupačnije proizvode i usluge za potrošače. Osim toga, poboljšana energetska efikasnost može stvoriti prilike za zapošljavanje u sektorima koji se odnose na obnovljive izvore energije i tehnologije energetske efikasnosti, doprinoseći ekonomskom rastu i socijalnom blagostanju.

Upravljanje i odgovornost:

ISO 50001 promoviše snažne strukture upravljanja i mehanizme odgovornosti za upravljanje energijom. Uspostavljanjem jasnih uloga, odgovornosti i procedura za donošenje odluka u vezi sa energijom i praćenje učinka, organizacije mogu poboljšati transparentnost, usklađenost i upravljanje rizikom – ključni elementi efektivnog korporativnog upravljanja u okviru ESG okvira.

 

Korištenje ISO 50001 za ESG integraciju

Da bi efektivno integrisale ISO 50001 u svoje ESG strategije, organizacije mogu preduzeti sledeće korake:

 

Postavite energetske ciljeve usklađene sa ESG:

Uskladite ciljeve upravljanja energijom utvrđene prema ISO 50001 sa širim ESG ciljevima. Razmotrite kako poboljšanja energetske efikasnosti mogu doprinijeti pokazateljima učinka ESG-a kao što su smanjenje ugljičnog otiska, očuvanje resursa i društvena odgovornost.

Uključite zainteresirane strane:

Podsticati angažovanje zainteresovanih strana i saradnju oko inicijativa za upravljanje energijom. Tražite informacije od zaposlenih, dobavljača, kupaca, investitora i drugih relevantnih zainteresovanih strana kako biste identifikovali mogućnosti za uštedu energije, inovacije i stvaranje vrednosti koje su u skladu sa prioritetima ESG-a.

Izmjerite i prijavite napredak:

Implementirajte robusne sisteme praćenja, mjerenja i izvještavanja kako biste pratili energetske performanse i ishode vezane za ESG. Redovno saopštavati zainteresovanim stranama napredak i dostignuća u upravljanju energijom i performansama ESG-a kroz transparentne mehanizme izvještavanja.

Integracija sa drugim sistemima upravljanja:

Integrirati ISO 50001 sa postojećim sistemima upravljanja, kao što su ISO 14001 za upravljanje okolišem i ISO 45001 za zdravlje i sigurnost na radu, kako bi se stvorio sveobuhvatan okvir za održive poslovne prakse. Iskoristite sinergiju između različitih standarda kako biste pojednostavili procese, poboljšali efikasnost i maksimizirali prednosti.

 

Uključivanje ISO 50001 u ESG strategije može poboljšati efikasnost inicijativa održivosti i podržati organizacije u postizanju njihovih ekoloških, društvenih i ciljeva upravljanja. Određivanjem prioriteta upravljanja energijom i prihvaćanjem kulture kontinuiranog poboljšanja, kompanije mogu postići pozitivne rezultate za planetu, ljude i profit – scenarij na kojem svi dobivaju i koji je usklađen s principima održivog razvoja i odgovorne poslovne prakse.

 

Dodatne informacije

ISO 50001 Upravljanje energijom (EnMS) ISO 50001, globalni standard za sisteme upravljanja energijom (EnMS) nudi organizacijama sveobuhvatan okvir za uspostavljanje, implementaciju i kontinuirano poboljšanje sistema upravljanja energijom. Ovaj standard, primjenjiv na subjekte svih veličina i industrija, usklađen je sa ciklusom Planiraj-Do-Provjeri-Deluj (PDCA), pružajući sistematski pristup upravljanju energijom i poboljšanju performansi.

ISO 50001 Upravljanje energijom (EnMS)

 

ISO 50001, globalni standard za sisteme upravljanja energijom (EnMS) nudi organizacijama sveobuhvatan okvir za uspostavljanje, implementaciju i kontinuirano poboljšanje sistema upravljanja energijom. Ovaj standard, primjenjiv na subjekte svih veličina i industrija, usklađen je sa ciklusom Planiraj-Do-Provjeri-Deluj (PDCA), pružajući sistematski pristup upravljanju energijom i poboljšanju performansi.

 



0 0