Za izvozno orijentisanu industriju,ISS i AQRA CERTIFICATION d.o.o. sprovodi obuke i izrađuje kvartalne izvještaje za proizvode koji podliježu Uredbi o mehanizmu prekograničnog prilagođavanja cijene ugljenika 2023/956 (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM).
U maju 2023. godine Evropska komisija je usvojila Uredbu o mehanizmu prekograničnog prilagođavanja cijene ugljenika 2023/956 (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM).
Prelazni period za primjenu CBAM uredbe je započeo 1. oktobra 2023. godine, dok se puna implementacija očekuje od 1. januara 2026. godine.
Početak prelaznog perioda uvođenja prekogranične takse na ugljen-dioksid, predstavlja i početak ozbiljnih promena u poslovanju firmi na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.
Tokom prelaznog perioda:
Prvi tromjesečni izveštaj, koji obuhvata podatke za poslednji kvartal 2023. godine, podnosi se najkasnije do 31. januara 2024. godine.
CBAM generiše potrebu za pouzdanim podacima o emisijama duž cijelog lanca snabdjevanja, što predstavlja značajan izazov za kompanije koje su pod obavezom izvještavanja o ugrađeniim emisijama ugljen-dioksida.
ISS u saradnji sa AQRA CERTIFICATION d.o.o. kao pouzdan partner u poslovanju, pomaže svojim klijentima koji podliježu novoj CBAM Uredbi da blagovremeno budu informisani i da se pripreme za obaveze koje ih očekuju.
Obuka je namijenjena kompanijama iz industrija na koje se CBAM odnosi:
Izvoznici na tržište EU, proizvoda koji se nalaze na listi CN kodova, u Prilogu I CBAM Uredbe, imaju obavezu mjerenja, izračunavanja i izvještavanja o ugrađenim emisijama GHG (gasova staklene bašte) u ove proizvode.
Cilj obuke koju sprovodi ISS i AQRA CERTIFICATION d.o.o. je da preduzeća klijenata koja podliježu CBAM Uredbi budu pravovremeno obavješteni o najvažnijim aspektima održivog poslovanja, mogućnostima dekarbonizacije i zelene transformacije, kao i da se pripreme za obaveze koje ih očekuju kroz primjenu propisa u oblasti klimatskih promjena i zaštite životne sredine.
ISS i AQRA CERTIFICATION d.o.o. pomaže klijentima da:
kako bi se prilagodili novim zahtjevima, koje definišu nacionalni propis i međunarodne obaveze.
Proizvođači na koje se CBAM regulativa odnosi, imaju sljedeće obaveze :
U ovom prelaznom periodu, CBAM izvještaji će sadržati i podatke kao što je količina uvezene robe i koliko je plaćeno na ime oporezivanja CO2, ako takvo plaćanje postoji u zemlji iz koje roba dolazi.
Za nepoštovanje obaveza kazna je 10 do 50 evra po svakoj toni neprijavljenih emisija CO2.
AQRA CERTIFICATION d.o.o. svojim klijentima nudi usluge izrade izveštaja za CBAM sa proračunom emisije CO2.
Izvještavanjem o emisijama ugljen-dioksida, klijenti će moći da sagledaju koliko bi naplata prekogranične takse na CO2 mogla da utiče na cenu njihovih proizvoda na tržištu EU i samim tim na njihovu konkurentnost. Obaveza plaćanja takse počinje da se primenjuje od 1. januara 2026. i tada će za svaku tonu emitovanog CO2, u proizvodnji robe izvezene u EU, morati da se plati određeni iznos.
Turski privrednici su procenili da će ih plaćanje CBAM-a koštati 25 odsto prihoda dobijenih izvozom u EU.
EU je najavila da će do 2030. godine, CBAM proširiti na sve grupe proizvoda obuhvaćene EU ETS-om (npr. staklo, keramika, celuloza, papir, karton, kiseline, rasute organske hemikalije).
ISS i AQRA CERTIFICATION d.o.o. kao pouzdan partner, pomaže preduzećima da u zelenoj i energetskoj tranziciji, ispune svoje obaveze i pri tom očuvaju biznis i konkurentnost.
1. Provjeru zaštite od proboja (penetration testing, ethical hacking) elektronskih informacionih sistema.
2. Savjetodavne usluge za rješavanje ustanovljenih problema i otklanjanje primjećenih slabosti.
3. Sastavljanje izvještaja o rizicima od proboja IT sistema (po potrebi: periodični izvještaji i ponovljeni testovi nakon sprovođenja preporuka)
4. Programe unapređenja postojećih primjenjenih rešenja (razgovori sa zaposlenima i testiranje njihove otpornosti na neželjenu manipulaciju, pomoć u unapređenju specifičnih procesa, alata, tehnika i drugih rješenja, obuke i prezentacije sa ciljem razvijanja svijesti i budnosti o mogućim napadima i i obuke o primjeni pojedinačnih rješenja .
5. Punu konsultativnu podršku i saradnju na polju bezbjednosti IT sistema.